مصاحبه با آقای امانی در خصوص انواع تسهیلات اعطایی به شرکت های دانش بنیان

مصاحبه با آقای امانی درخصوص انواع تسهیلات اعطایی به شرکت های دانش بنیان

مصاحبه با آقای امانی مدیر توسعه بازار صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص انواع تسهیلات اعطایی به شرکت های دانش بنیان

ممنون از وقتی که در اختیار ما گذاشتید خواهشمندیم در خصوص انواع تسهیلات و خدماتی که از طرف صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت های دانش بنیان اعطا می شود برای ما توضیح بفرمایید.

تمام تسهیلات اعطایی به شرکت های دانش بنیان با رویکرد توسعه بازار شرکت ها انجام می شود. تسهیلات اعطایی به شرکت های دانش بنیان شامل سه دسته فوق می شوند.

 تسهیلات اعطایی به شرکت هایی که کالای سرمایه ای تولید می کنند و مشتریان خصوصی دارند از نوع تسهیلات لیزینگ است. یعنی ما کالاهای آن ها را برای مشتریانشان می خریم و به مشتریانشان وام ۳۶ ماهه با نرخ ۹ و ۱۱ درصد می دهیم تا بتوانند از محصولات دانش بنیان استفاده کنند و برای شرکت دانش بنیان تنها تحویل محصول و دریافت نقدی مبلغ محصول باقی خواهدماند و دردسر خاصی برایشان نخواهد داشت. مدت ارزیابی این طرح هم حداکثر دوماهه است و بازپرداخت آن هم همانطور که عرض کردم ۳۶ ماهه خواهدبود. تاکنون بیش از ۶۰میلیارد تومان مصوبه داشتیم و ۱۵۰-۱۶۰ فقره تسهیلات لیزینگ به شرکت ها اعطا کردیم که استقبال خیلی خوبی از این تسهیلات شده و نکته جدیدی که امسال به لیزینگ اضافه شده بحث نرم افزار بود یعنی ما نرم افزار، کالای سرمایه ای و کالای واسطه ای با رویکرد سرمایه ای را لیزینگ می کنیم و امیدواریم سال آینده بتوانیم این رقم را به دو برابر افزایش بدهیم.

مصاحبه با آقای امانی درخصوص انواع تسهیلات اعطایی به شرکت های دانش بنیان

 تسهیلات اعطایی به شرکت هایی که با نهادهای دولتی کارهای پیمانکاری انجام می دهند و نیاز به ضمانت نامه دارند و نمی توانند به راحتی از بانک ها ضمانت نامه بگیرند تسهیل در صدور ضمانت نامه از طریق بانک ها برای شرکت ها است که بر این اساس شرکت یک بار ارزیابی می شود و باتوجه به اینکه ضمانت نامه کار فوری است ما شرکت ها را قبل ازینکه درخواستشان برای صدور ضمانت نامه به دست ما برسد ارزیابی می کنیم و به آن شرکت نزد بانک عاملمان با ودیعه ۵% و تضامین چک و سفته حد اعتباری می دهیم و شرکت ها هر زمان ضمانت نامه نیاز داشته باشند با مراجعه به بانک ظرف ۱-۲ روز می توانند ضمانت نامه شان را بگیرند. کمتر بانکب در وهله اول و در اولین دیدار با شرکت مخصوصا یک شرکت نوپا این خدمت را به آن ها می دهد. تاکنون ۲۵۰ فقره حد اعتباری و ضمانت نامه به شرکت ها اعطا کردیم و حدود ۱۷۰ میلیلرد تومان مصوبه داشتیم که بعضا با توجه به همکاری که با بانک داشتیم و منابع پشتوانه برای ضمانت نامه ها نزد بانک عامل، بخشی از منابعی که به عنوان سرمایه به ما دادند را بردیم و در بعضی بانک ها مثل بانک سینا و بانک صادرات سپرده کردیم و این سپرده ها پشتوانه این ضمان نامه ها هستند و در واقع این تعامل پشت سری ما با بانک بوده که این خدمت را به شرکت ها ارائه دادیم.

 خدمت دیگری که در ضمانت نامه داریم ضمانت نامه اعتباری است که به شرکت های دانش بنیان جهت اخذ تسهیلات از بانک ها می دهیم که این هم برای بانک ها صادر کردنش ممنوع است و ما و چند صندوق دیگر این امکان را داریم. از این خدمت هم استقبال خوبی شده ولی تازه راه اندازی شده و ۳-۴ فقره صادر کردیم.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *