زیست فناوری

زیست فناوری

زیست فناوری و دارایی های فکری

زیست فناوری یا بیوتکنولوژی در یک تعریف ساده به معنی هر کاربرد تکنولوژیکی است که از سیستم های زیستی، ارگانیسم های زنده یا مشتقات آن استفاده می کند تا محصولات یا فرایندهایی را برای استفاده های ویژه به وجود بیاورد یا اصلاح کند.

در ابتدا زیست فناوری سنتی برای تولید مواد خوراکی مانند خمیر نان، ماست و پنیر، سرکه و… مورد استفاده قرار می‏گرفت، اما از آنجاییکه زیست ‌فناوری به لحاظ خصوصیات ذاتی خود یک دانش میان‌ رشته‌ای می ‏باشد، تحولات و پیشرفت های اخیر در علوم مرتبط مانند مهندسی ژنتیک یا فناوری نانو منجر به ظهور زیست ‌فناوری نوین شده است. زیست ‌فناوری نوین که تقریباً از سال ۱۹۷۰ آغاز شده است با سرعت فزاینده ای در حال پیشرفت است و توانسته است پنجره ای جدید برای توسعه بخش های مختلفی از جمله پزشکی، کشاورزی، محیط زیست و صنعت بگشاید. قرن بیست و یکم نوید بخش دستاوردهای عظیم در زیست ‌فناوری است. سیر کردن جمعیت گرسنه کره زمین با محصولات با کیفیت، منابع جدید انرژی، الیاف دستکاری شده برای ساخت محیط تجدید شونده، داروهای معجزه آسا و شیوه های درمانی با هدف تولد کودکان سالم، کاهش درد و رنج و افزایش طول عمر از اهداف قابل پیش بینی این علم است. دستاوردهای مهم و مفیدی که در حوزه زیست ‌فناوری حاصل شده است این فناوری را به‌عنوان یکی از سودآور ترین و رو به رشد ترین حوزه ها در جهان امروز مبدل ساخته است.

زیست فناوری شاخه ای از تکنولوژی های با اهمیت در حال رشد است. اختراعات زیست فناوری ممکن است در زمینه های دارو، غذا، کشاورزی، انرژی و حفاظت محیط زیست اثرات مهمی روی آینده شما داشته باشد. زیست فناوری مربوط به ارگانیسم های زنده مانند گیاهان، حیوانات، بذرها، میکرو ارگانیسم ها، مواد زیستی مانند آنزیم ها، پروتئین ها و پلاسمید ها می شود.

زیست فناوری

اختراعات زیست فناوری به سه دسته تقسیم می شوند:

فرایندهای خلق یا اصلاح ارگانیسم های زنده و مواد زیستی

نتایج این فرایند ها

و استفاده از این نتایج

در دوران اخیر دانشمندان فرایندهای زیستی را برای اصلاحات ژنتیکی ارگانیسم های زنده (مهندسی ژنتیک) توسعه داده اند. فرایندهای مهندسی ژنتیک برای اصلاح میکروارگانیسم ها و گیاهان در تولید داروهای جدید مورد استفاده قرار می گیرند و انتظار می رود که زیست فناوری موجب دگرگونی های عظیمی در صنعت دارو شود که در درمان بیماری هایی مانند سرطان و ایدز می تواند بسیار موثر باشد، علاوه بر این ممکن است منجر به فرصت های جدیدی برای تولید غذا و دارو شود و یا راه حل هایی برای مسئله آلودگی محیط زیست پیدا کند.
در بسیاری از حوزه ها، مفهوم اختراع به حوزه هایی مانند فیزیک و شیمی محدود می شود، اگرچه با رشد توانایی کنترل و توصیف فرایند ها و محصولات شاخه زیست فناوری مفهوم اختراع وسیع تر شده و اختراعات زیست فناوری را نیز پوشش می دهد. امروزه زیست فناوری، از زیست سلولی و مولکولی برای نیازهای انسان و حل مشکلات یا تولید محصولات سودمند استفاده می کند.
صنایع مراقبت سلامت، کشاورزی، تولید غذا، زیست درمانی، جنگل داری، شیمیایی، آرایشی، انرژی، تولید کاغذ، الکترونیک، نساجی و معدن از زیست فناوری استفاده می کنند که این استفاده وسیع منجر به فعالیت های اقتصادی سودمند و توسعه می شود. تعداد داروهای بر پایه زیست فناوری مدرن و واکسن ها و نواحی کشاورزی که با گیاهان و بذر های تراژنی کشت می شوند روز به روز در حال افزایش است.
همانند سایر شاخه های تکنولوژی، اختراعات زیست فناوری نیز به یک حفاظت قانونی نیاز دارند. این اختراعات همانند سایر اختراعات ساخته ذهن بشر و عموما نتیجه تحقیقات اساسی، تلاش های ابتکاری و سرمایه گذاری در آزمایشگاه های سطح بالا می باشند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *