معرفی کتاب برنامه‌ ریزی استراتژیک مؤسسات تحقیق و تکنولوژی

برنامه‌ریزی استراتژیک مؤسسات تحقیق و تکنولوژی

کتاب برنامه‌ ریزی استراتژیک مؤسسات تحقیق و تکنولوژی (رویکرد تطبیقی)

کتاب برنامه ریزی استراتژیک موسسات تحقیق و فناوری حاصل تلاش مشترک مرکز تحقیقات نوآوری دانشگاه برایتون و جمعی از متخصصین رشته مدیریت فناوری و در حوزه سیاست‌ گذاری فناوری است، بنابراین کتاب حاضر در حوزه سیاست‌ گذاری تحقیق و فناوری در راستای حمایت از نظام ملی نوآوری کشورها به رشته تحریر در آمده است. همچنین این کتاب در رویکردی تطبیقی مثال های زیادی از تجارب عملی سیاست ‌گذاری تکنولوژیک کشورهای مختلف را در اختیار خواننده قرار می ‌دهد.

برنامه‌ریزی استراتژیک مؤسسات تحقیق و تکنولوژی

این کتاب در یازده فصل ارائه شده است که عبارتند از:

فصل اول

فصل اول این کتاب با عنوان «نگاه اجمالی»، به موضوعات تاریخچه و وظایف مؤسسات تحقیق و تکنولوژی، و نگاهی اجمالی به موضوعات: ارتباط بین صنعت و دانشگاه در آلمان، سیاست‌ گذاری جامع سوئد، تکوین تکنولوژی برتر تایوان و مثال های متعددی از کشورهای آمریکا، کره جنوبی، سنگاپور، هنگ‌کنگ، ایتالیا و بریتانیا پرداخته است.

فصل دوم

فصل دوم این کتاب با عنوان «آلمان- ارتباط بین صنعت و دانشگاه»، به بررسی ساختار عملیاتی، اتوماسیون، مهندسی کیفیت، تأمین بودجه، توسعه تکنولوژی، توسعه نیروی انسانی و کارکنان، بازاریابی، ایجاد شبکه، عوامل موفقیت در کشور آلمان پرداخته است.

فصل سوم

فصل سوم این کتاب با عنوان «سوئد- سیاست‌ گذاری جامع»، به بررسی موضوعات مرتبط با سیاست‌ گذاری در سوئد، با عناوینی مانند: عرصه سیاست‌ گذاری، تاریخچه، سازمان و مدیریت، ارتباط با آموزش، عوامل موفقیت IVF، و ساختار پرداخته است.

فصل چهارم

فصل چهارم این کتاب با عنوان «بریتانیا- واکنش در برابر آزادی»، به بررسی ساختار سازمانی، خدمات بخش عضویت، خدمات بخش تحقیق و تکنولوژی، مدیریت مشاوره و آموزش،  تأمین بودجه، توسعه منابع انسانی و پرسنل، بازاریابی، شبکه سازی و رقابت در بریتانیا پرداخته است.

فصل پنجم

فصل پنجم این کتاب با عنوان «ایالات متحده آمریکا- تغییر از راهبری تکنولوژیکی به کشش بازار»، به بررسی ساختار سازمانی، وضعیت مالی، وضعیت فنی، بازارها و فعالیت‌ های عمده، توسعه کارکنان و نیروی انسانی در کشور مذکور پرداخته است.

فصل ششم

فصل ششم این کتاب با عنوان «کره جنوبی- رویارویی با چالش تجدید سازمان»، به بررسی تاریخچه و آرمان KIST، ساختار سازمانی، تجاری سازی و انتقال تکنولوژی، اهداف، چالش‌ های تجدید ساختاری در آینده و عوامل موفقیت کشور مذکور پرداخته است.

فصل هفتم

فصل هفتم این کتاب با عنوان« تایوان- تکوین تکنولوژی‌ های برتر»، به بررسی پارک صنعتی سینجو، ساختار سازمانی، تأمین بودجه و برنامه‌ ریزی، وضعیت پرسنلی، تولیدات، خدمات، R&D و سایر وظایف، سازمان پژوهش‌ های خدمات الکترونیکی، توسعه موتور در صنعت خودکار و عوامل موفقیت کشور مذکور پرداخته است.

فصل هشتم

فصل هشتم این کتاب با عنوان  «سنگاپور- تشویق شکل‌ گیری شرکت‌ های فراملیتی خارجی»، به بررسی مؤسسات تکنولوژی سنگاپور، ساختار سازمانی، فعالیت‌ های استاندارد، بودجه و امور مالی، استراتژی SISIR، شرکت‌ های توسعه تکنولوژی جدید، ارتباطات خارجی، بازار و بازاریابی و عوامل موفقیت در کشور مذکور پرداخته است.

فصل نهم

فصل نهم این کتاب با عنوان «هنگ‌کنگ- بهبود بهره‌ وری و غلبه بر شکست‌ های بازار» به بررسی موضوعات اشاعه استراتژی در برابر شرایط جدید، سازمان و بودجه مالی، ارتباطات با سایر سازمان‌ ها، تکوین تولیدات نزدیک به بازار، توجه به فعالیت‌ های توسعه‌ ای کاربردی در کشور مذکور پرداخته است.

فصل دهم

فصل دهم با عنوان «ایتالیا- رویکردی بخشی»، به بررسی اساسنامه، امور مالی، عضویت، پرسنل، خدمات، ابزارهای انتشار، مراکز خدمات حقیقی، رویکردهای بخشی و عمومی، تحقیقات خدمات حقیقی و کارکنان و در نهایت به موضوع ارزیابی در کشور مذکور پرداخته است.

فصل یازدهم

فصل یازدهم با عنوان «نتایج: چالش‌ ها، درس‌ ها و عوامل موفقیت»، به بررسی سیستم‌ های نوآوری ملی، چالش‌ های مشترک و عوامل موفقیت RTIها، عوامل موفقیت، عوامل داخلی، عوامل خاجی، عوامل توافقی، ارزیابی نقاط قوت و ضعف و الگوسازی فرآیندهای سازمان و ارزیابی تقاضا پرداخته است.

نویسندگان: هاوارد راش، مایکل هابدی، جان بسانت، اریک آرنلد، رابین موری

مترجمان: سید حبیب اله طباطبائیان و همکاران

انتشارات: مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *