کتاب بررسی تطبیقی سازمان های مدیریت پژوهش و فناوری

کتاب بررسی تطبیقی سازمان های مدیریت پژوهش و فناوری

معرفی کتاب بررسی تطبیقی سازمان های مدیریت پژوهش و فناوری

توسعه امری پیچیده و چند وجهی است که به سادگی در قالب عبارات و تئوری‌ های ساده و جهان‌ شمول نمی‌ گنجد. اگر در گذشته پنداشته می‌ شد که مسیر کشور‌ها برای توسعه به مانند هم است، امروزه این فرض با اشکالات عدیده و شواهد تجربی مخالف فراوانی رو به‌ رو شده است. لذا متفکران به دنبال این هستند که در عین یافتن شباهت‌ ها و عناصر ضروری فرایند توسعه، تفاوت مدل‌ های کشور‌ های مختلف را نیز به‌خوبی بیان کنند.

نویسندگان: دکتر ابراهیم سوزنچی کاشانی و علی بابایی

انتشارات: موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی

بررسی تطبیقی سازمان های مدیریت پژوهش و فناوری: مطالعه موردی چند کشور در بستر نظام ملی نوآوری با رویکرد محدود

برای خرید کتاب از فروشگاه کلیک کنید

پیشگفتار

کتاب حاضر تلاشی است برای فهم بهتر نقش دولت‌ها در مدیریت فناوری و پژوهش که بدین منظور از چارچوب نظام ملی نوآوری با رویکرد محدود استفاده شده است. استفاده از این چارچوب اجازه می‌‌دهد تا نقش سازمان‌های مختلف را در کشور‌های مدنظر تحلیل نموده و سپس نحوه ایفای نقش این سازمان‌ها را با اتکا به نظریات مرتبط با نقش دولت در پیشرفت فناوری و پژوهش مورد بررسی عمیق‌تر قرار دهیم.

کتاب بررسی تطبیقی سازمان های مدیریت پژوهش و فناوری

کشور‌های مدنظر عبارتند از انگلستان، ایالات متحده آمریکا، ژاپن، کره جنوبی، آلمان و ترکیه که در هر کدام از این کشور‌ها پس از بررسی نظام ملی نوآوری آنها به‌صورت محدود، یک سازمان به‌منظور مطالعه انتخاب گردیده و سپس نحوه ایفای نقش آن در حوزه مدیریت پژوهش و فناوری با توجه به نقش‌های ۷ گانه دولت در این حوزه، مورد بررسی قرار گرفته است. در پایان نشان داده شده است که چگونه این ۷ سازمان مبتنی بر رویکرد‌های جدید به سیاست‌گذاری و مدیریت فناوری و پژوهش عمل می‌کنند و چگونه نقش‌های خود را با توجه به اقتضائات بومی‌ کشور خود بازتعریف کرده‌اند. در انتها درس‌هایی که برای ایران می‌توان از این تجربیات آموخت ذکر شده است

کتاب حاضر تلاشی است برای فهم بهتر نقش دولت در مدیریت پژوهش و فناوری از طریق بررسی تجربیات برخی کشورهای دنیا که بدین منظور، رویکرد محدود به نظام ملی نوآوری انتخاب شده است.

برای خرید کتاب از فروشگاه کلیک کنید

برای دانلود فهرست و فصل اول کتاب بررسی تطبیقی سازمان های مدیریت پژوهش و فناوری روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود فهرست و فصل اول کتاب بررسی تطبیقی سازمان های مدیریت فناوری و پژوهش

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *