مقدمه ای بر نظریه پیچیدگی – قسمت دوم

نظری ی پیچیدگی

مقدمه ای بر نظریه پیچیدگی و کاربرد آن در مطالعات علم، فناوری و نوآوری

همان طور که در پست قبلی گفته شد؛ نظریه پیچیدگی، توسعه درک مشترک از مفاهیمی است که فهم آن ­ها در حوزه ی مطالعات نوآوری و سیاست گذاری علم، فناوری و نوآوری امری لازم و به غایت ضروری است.

بدن انسان: سیستم ایمنی

یک ارگانیزم بیرونی وارد بدن شده است. سیستم ایمنی بدن که شامل شبکه­ ای پیچیده از سلول­ها و مواد شیمیایی است دست به کار می ­شود. سلول­ها در این سیستم توانایی شناسایی ارگانیزم­ های خطرناک و غیر خطرناک را دارند. هدف محافظت بدن در برابر ارگانیزم­ هاییست که برای بدن خطرناک محسوب می ­شوند.

بسیاری از انواع سلو­ل­ها و هزارن ماده شیمیایی باید با یکدیگر همکاری کنند تا سیستم ایمنی بدن به طور موفقی عمل کند. سیستم ایمنی بدن شامل غدد درون ریزی است که از غده طیموس و مغز استخوان ترشح می ­شود. مکان­های مختلفی به ­طور موقت بندرگاهی برای سلول­ های ایمنی می ­شوند.

نظریه ی پیچیدگی

گروه­های مختلفی از سلول­ های سرباز، وظایف مشخصی را انجام می­ دهند. سلول­هایی که اعلام خطر می­ کنند، سلول­هایی که منجر به فعالیت سایر سلول­ها می­ شوند، سلول­هایی که فعال­ کننده ی سایر سلول­های ضروری برای مبارزه هستند، سلول­هایی که ارگانیزم بیرونی را محاصره می­ کنند و آنهایی که می­ کشند و در نهایت آنانی که پاک می­ کنند.

یک سیستم ایمنی، همانند سیستم عصبی که در سرتاسر بدن انسان کشیده شده است، بر اساس الگوهای شناختی عمل می­ کند و دارای حافظه­ ای است که می­ تواند بر اساس آن نوع مبارزه با ارگانیزم بیرونی را به خاطر بسپرد. اجرای وظایف پیچیده همانند یادگیری و حافظه، مستلزم همکاری میان تعداد زیادی از اجزای سیستم ایمنی است که برای اجرای وظایفشان با یکدیگر همکاری می­ کنند.

چگونه می­ توان سیستم بسیار پیچیده ­ای همانند سیستم ایمنی بدن را به یک سیستم انسانی تشبیه نمود؟ کدام مولفه ها بین این دو سیستم با یکدیگر یکسان هستند؟

سعید روشنی دانشجوی دکتری مدیریت فناوری، دانشگاه علامه طباطبایی

منبع:

Ahmed, E., & Hashish, A. H. (2006). On modelling the immune system as a complex system. Theory in biosciences, 124(3-4), 413-418 .1

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *