معرفی کتاب تاریخ اندیشه اقتصادی

تاریخ اندیشه اقتصادی

تاریخ اندیشه اقتصادی

موضوع کتاب تاریخ اندیشه اقتصادی، مبانی فکری علم اقتصاد و تحلیل شکل گیری اندیشه اقتصادی از زمان یونان باستان تا اواسط قرن نوزدهم است.  این بررسی تاریخی با ارسطو به عنوان مهم ترین نظریه پرداز اقتصادی در روزگار باستان آغاز می شود و تا اقتصاددانان قرن بیستم ادامه می یابد.

نویسندگان: وارن جی.سمیوئلز، استیون جی مدما؛ ترجمه: محمد حسین وقار

انتشارات: نشر مرکز

آن گونه که در پانویس مترجم بر مقدمه مؤلفان آمده است نسخه انگلیسی کتاب یک جلدی است اما نسخه فارسی آن برای جلوگیری از حجیم شدن، دو جلدی شده است. کتاب مورد بحث ما جلد اول است که از ارسطو تا جان استوارت میل فیلسوف و اقتصاددان انگلیسی قرن نوزدهم را در بر می گیرد. اثر حاضر در دو بخش کلّی تدوین شده که در بخش اوّل، اندیشه پیشاکلاسیک و اندیشمندان این دوره بررسی می شوند و بخش دوم، به مکتب کلاسیک اختصاص دارد.

کتاب مصوّر است و در هر قسمت که به معرفی اقتصاددانان می پردازد از تصاویر آن ها نیز استفاده می کند.کتاب به زبان روان و روش تحلیلی نگاشته شده است و محمد حسین وقار ترجمه ای دل نشین برای آن انجام داده است. هدف کلّی کتاب، جمع آوری گزیده ای از آثار اندیشمندان حوزه اقتصاد در ادوار مختلف تاریخی از پیش از میلاد تا سده نوزدهم است. در هر قسمت پس از معرفی اجمالی هر اندیشمندان افکار و اندیشه های او مورد بررسی قرارگرفته است.

تاریخ اندیشه اقتصادی

 بسیاری از متفکرانی که آراء اقتصادی ایشان در این کتاب آمده از بزرگان علم اقتصاد هستند و در دیگر کتاب های تاریخ عقاید اقتصادی از آنان یاد شده است.  اما در این کتاب نام هایی دیده می شود که دیگران یا اساساً آن را نادیده گرفته اند یا به اجمال از آنان یاد کرده اند. مثلاً نقطه عزیمت بیشتر کتاب های تاریخ اندیشه اقتصادی، آدام اسمیت، اقتصاددان اسکاتلندی قرن هیجده ام و یا حداکثر مرکانتلیست های قرن شانزدهم میلادی است. تنها برخی از کتاب های تاریخ عقاید اقتصادی نقطه آغاز مباحث خود را  «اقتصاد یونانی-رومی» قرار داده اند. یکی از محاسن کتاب پرداختن به همین اقتصاددانان و اندیشمندان  کمتر شناخته شده است. این اقتصاددانان عبارت اند از ویلیام پتی اقتصاددان انگلیسی قرن هفدهم، ریشار کانتیون اقتصاددان ایرلندی در قرون هفده و هیجده و برنارد مندویل پزشک هلندی قرون هفده و هیجده.

بخش اول کتاب به اندیشه های پیشاکلاسیک اختصاص دارد. در این قسمت از کتاب به بررسی متفکران و اندیشه های پیش از ظهور اقتصاد کلاسیک پرداخته شده است. این قسمت از تاریخ اندیشه های اقتصادی معمولاً در کتب تاریخ عقاید مغفول مانده است. یعنی یا به طور بسیار اجمالی مورد بررسی قرارگرفته یا به طور کامل حذف شده. اما در این کتاب حجم مناسبی از مطالب به این متفکران اختصاص داده شده است.

سرآغاز مطالب این بخش معرفی ارسطو به عنوان نخستین اندیشمندی است که به بیان نظرات و اندیشه های اقتصادی پرداخته است.  دومین اندیشمندی که در این بخش به آن پرداخته شده است توماس آکویناس قدیس است. او در آثار خود کوشیده است تا آموزه های کتاب مقدس را با آرای ارسطو تطبیق و تلفیق کند. او نیز مانند یونانیان قبل از خود نظریه  اقتصادی منسجمی مطرح نکرد بلکه آرای اقتصادی او تنها جنبه ای از فلسفه اخلاق بود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *