گیاهان هوشمند با ساقه هایی رسانا

گیاهان هوشمند

رز یا ترانزیستور شیمیایی

پژوهشگران ترکیبات ساده الکترونیکی خلق کرده اند که می توانند درون ساقه و برگ های گل رز به نوعی کابل های زیستی یا صفحات نمایش ابتدایی ایجاد کنند و نوعی ترانزیستور الکتروشیمیایی ساختند.

پژوهشگران نوعی رز با قابلیت هدایت الکتریسیته ایجاد کرده اند بدون آن که بر توانایی گیاه در انتقال آب و عناصر معدنی اثر منفی بگذارد.

گیاهان هوشمند

در این فرآیند، پژوهشگران سوئدی رزهای تازه را از مغازه خریداری کرده و آن ها را در آب حاوی نوعی پلیمر هادی الکتریسیته به نام PEDOT-S قرار دادند. این ترکیب در مواجه با آب و یون های مثبت نوعی ژل ایجاد می کند. زمانی که بر اثر تبخیر و تعرق رزهای پژوهشی آب جذب کردند، مولکول های پلیمر  یاد شده هم جدب گیاه می شوند. نتیجه این عملیات ایجاد زنجیره ای بلند و نازک از مواد هادی درون آوندهای گیاه است.

اگرچه امکان هدایت الکتریسیته در مراحل اولیه خود به سر می برند اما در آینده می توان تصور کرد که گیاهان اطلاعاتی را درباره وضعیت سلامتشان یا اطلاعاتی درباره گیاه شناسی، بهترین زمان کشت و نگهداری و میزان آب مورد نیاز را روی برگ هایشان به نمایش می گذارند.

این پژوهش به گونه ای دیگر توسط اشتافرینیدو و همکارانش انجام شده است. به این صورت که به محلول محتوی PEDOT اجازه دادند در روزنه های روی برگ گیاه که ساختارهایی برای تنفس و تبخیر و تعرق گیاهی هستند؛ پیشروی کنند. محلول محتوی PEDOT از روزنه برگ ها گذشته و فاصله مزوفیل (لایه اسفنجی شکل وسط برگ) را پر کرد.

با کمک تغییر جریان عبور کننده از پلیمر جای گرفته درون برگ می توان PEDOT را تیره تر و یا روشن تر کرد به گونه ای که با چشم قابل مشاهده است. از نظر پژوهشگران هر قطعه از برگ می تواند مانند یک پیکسل عمل کند؛ به این ترتیب که با تغییر جریان الکتریسیته می توان نوعی صفحه نمایش ابتدایی روی برگ ها ایجاد کرد. نمی توان انتظار یک صفحه نمایش با کیفیت اچ دی داشت اما با تلفیق این تکنولوژی و مجموعه ای از سنسورها می توان در آزمایش های گیاهی وضعیت داخلی گیاه را به صورت بسیار دقیق مورد کاوش و بررسی قرار داد و با سنسورهایی ویژه وضعیت هورمون های درونی یا تغذیه گیاه را از دیدگاه عناصر مختلف به سادگی و با دقت بالا نشان دهند.

منبع نوشته:بهار مجتهدی

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *