جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۱۷

شاخص جهانی نوآوری 2017

ایران در رتبه ۷۵ فهرست کشورهای نوآور در شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۷

در گزارشی که توسط سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) از ۱۲۷ کشور ارائه شده، ایران در شاخص نوآوری جهانی (GII) با امتیاز ۳۲/۰۹ از ۱۰۰ از میان ۱۲۷ کشور جایگاه ۷۵ را به خود اختصاص داده است و نسبت به سال گذشته سه پله رشد داشته است. سوئیس، سوئد و هلند در رتبه بندی صدرنشین‌ اند.وایپو یکی از نهاد های زیر مجموعه ‌ی سازمان ملل متحد است و مقر آن در ژنو سوئیس قرار دارد. این سازمان شاخص ‌هایی همچون شمار اختراعات ثبت‌ شده، میزان سرمایه ‌گذاری در آموزش، ارتباط دانشگاه ‌ها با بخش صنعت و کیفیت آثار علمی منتشر شده را بررسی می‌ کند. از بین ۲۵ کشور برتر فهرست وایپو ۱۵ کشور اروپایی هستند.

بنا بر این گزارش، سرمایه‌ ی انسانی، تحقیقات و زیرساخت‌ های قوی نقاط قوت کشور های اروپایی هستند.

 

شاخص جهانی نوآوری 2017

موقعیت ایران در منطقه

امارات متحده عربی از میان کشورهای اطراف ایران بالاترین رتبه را به خود اختصاص داده است. این کشور با امتیاز ۲۴/ ۴۳ در رتبه‌ی ۳۵ جهانی قرار گرفته است. ترکیه رتبه (۴۳)، روسیه (۴۵)، قطر (۴۹)، عربستان سعودی (۵۵)، کویت (۵۶)، ارمنستان (۵۹)، بحرین (۶۶) و گرجستان (۶۸) هم بالاتر از ایران قرار دارند.
وایپو در بخشی از گزارش خود به “پیشرفت‌ های قابل توجه” در مرکز و جنوب آسیا اشاره می‌ کند. سازمان جهانی مالکیت فکری تصریح می‌ کند که ایران با سه پله صعود نسبت به سال گذشته میلادی در منطقه مرکز و جنوب آسیا از نظر رشد دوم بوده و هند در این منطقه با شش پله صعود نسبت به پارسال، بیشترین رشد را تجربه کرده است.
در تازه‌ترین فهرست وایپو یمن با ۶۴/ ۱۵ امتیاز در مکان آخر قرار گرفته است. از میان همسایگان ایران، نام عراق، ترکمنستان و افغانستان در فهرست دیده نمی‌ شود.
دبیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری همزمان با ارائه‌ ی گزارش این نهاد در ژنو، نوآوری را موتور رشد اقتصادی جهان کنونی دانست؛ جهانی که اقتصاد آن هر روز بیشتر به دانش متکی می‌ شود. فرانسیس گری تأکید کرد که برای شکوفایی خلاقیت بشری و رشد اقتصادی سرمایه‌ گذاری بیشتری لازم است.

برای دانلود فایل شاخص جهانی نوآوری ۲۰۱۷ روی لینک زیر کلیک کنید.

شاخص جهانی نوآوری 2017

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *