کتاب اصول مذاکرات و قراردادهای انتقال فناوری

مذاکرات و قرارداد های انتقال فناوری

کتاب اصول مذاکرات و قراردادهای انتقال فناوری

در کتاب اصول مذاکرات و قراردادهای انتقال فناوری به این امر اشاره شده است که با توجه به این نکته که فناوری یک دارایی حیاتی برای رقابت‌پذیری در سطح خرد محسوب شده و برای رشد اقتصادی و اجتماعی در بلند مدت ضروری است، لذا شرکت‌ها و دولت‌ها باید تلاش‌های بیشتری برای انتقال، خلق و نگهداری از مزایای فناوری خود بکارگیرند،

مذاکرات و قرارداد های انتقال فناوری

نویسندگان: محمد نقی‌زاده با همکاری آزیتا تقوایی، رضا نقی‌زاده، فرهاد شاهمیری

 انتشارات: کنکاش

در این کتاب به این امر اشاره شده است که با توجه به این نکته که فناوری یک دارایی حیاتی برای رقابت‌پذیری در سطح خرد محسوب شده و برای رشد اقتصادی و اجتماعی در بلند مدت ضروری است، لذا شرکت‌ها و دولت‌ها باید تلاش‌های بیشتری برای انتقال، خلق و نگهداری از مزایای فناوری خود بکارگیرند،لذا توسعه فرآیند انتقال صحیح فناوری از اهمیت بالایی برخوردار است، به همین دلایل در این کتاب به مفاهیم کلیدی فناوری، مذاکرات و قراردادهای انتقال فناوری و مراحل آن به صورت کلی پرداخته شده است.

 

فهرست مطالب

این کتاب در ده فصل با مباحث زیر ارائه شده است:
فصل اول) تعریف فناوری و انتقال آن:  به ارائه‌ی تعاریفی از فناوری و انتقال فناوری می‌پردازد.

فصل دوم) ضرورت انتقال و همکاری‌های فناوری: به ارائه‌ی مباحثی در زمینه‌های ضرورت توجه به انتقال فناوری، انتقال فناوری، دستاوردهای انتقال فناوری برای کشورهای در حال توسعه و سازوکارهای انتقال فناوری پرداخته است.

فصل سوم) بازار فناوری و سازوکارهای یافتن آن: به ارائه‌ی مباحثی در زمینه بازار فناوری و یافتن فناوری پرداخته است.

فصل چهارم) ارزیابی و انتخاب فناوری: به ارائه‌ی مباحثی در زمینه تناسب پذیری فناوری و عوامل ریسک، ریسک در انتقال فناوری و رویکردهای کمی و کیفی در ارزیابی مناسب بودن و ریسک پروژه‌های انتقال پرداخته است.

فصل پنجم) مذاکرات انتقال فناوری و ملاحظات کلیدی: به ارائه‌ی مباحثی در زمینه مراحل برنامه‌ریزی، تیم مذاکره کننده، آماده شدن برای مذاکرات،  نحوه‌ی تهیه پیش‌نویس قرارداد، جنبه‌های سازمانی مذاکرات،  اهداف مذاکرات و اختلافات فرهنگی پرداخته است.

فصل ششم) رویکردی برای تهیه پیش‌نویس قرارداد: در مورد ویژگی‌های قرارداد، اهداف قرارداد، الزامات و شرایط، زبان قرارداد، گام‌های فرآیند تهیه پیش‌نویس، شناسایی طرفین و انتخاب قانون صحبت کرده است.

فصل هفتم) توافقنامه‌های انتقال فناوری: به ارائه‌ی مفاهیمی در مورد قرارداد ترکیبی، قرارداد دانش فنی، قرارداد علامت تجاری، قرارداد فرانشیز، قرارداد توزیع، قرارداد کپی رایت، قرارداد کمک‌ها و خدمات فنی، قرارداد خدمات فنی و مهندسی و قرارداد خدمات مدیریتی پرداخته است.

فصل هشتم) ساختارهای عمومی قراردادهای انتقال فناوری: به بررسی مواردی چون مروری بر قرارداد انتقال فناوری، موضوعات مهم در انتقال فناوری، تبادل حق امتیاز و متن استاندارد در زمینه انتقال فناوری پرداخته است.

فصل نهم) خلاصه‌ای بر مراحل انتقال فناوری: به بررسی مواردی از قبیل تدوین اهدا، استراتژی‌ و مدیریت پروژه، جستجوی فناوری، ارزیابی فناوری و تأمین کنندگان، مذاکرات نهایی و انعقاد قرارداد، اجرای قرارداد، آغاز بکار بهره‌برداری از فناوری و در نهایت خدمات پس از فروش پرداخته شده است.

در  فصل دهم به بررسی نمونه یک قرارداد واگذاری لیسانس و دانش فنی پرداخته شده است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

6 نظر

 1. نیکودل

  با سلام
  این کتاب را چطور می توانم تهیه کنم؟
  متاسفانه در اغلب کتاب فروشی ها پیدا نشد.
  با تشکر از شما

  پاسخ
  1. admin

   با سلام؛ نویسنده این کتاب آقای دکتر نقی زاده هستن.
   می تونید با ID تلگرام زیر باهاشون در تماس باشید:
   @naghizadehmohamad
   با تشکر

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *