میانجی ها – قسمت هفدهم

انطباق میانجی‌ ها

انواع میانجی‌ ها: الگوی مفهومی جایگاه میانجی ها در فرآیند نوآوری

انطباق میانجی ها: مطابق با فرایند نوآوری و با توجه به نقش‌ ها و کارکردهای میانجی‌ ها، می‌ توان گفت بعضی از میانجی ‌ها در گام‌ های اولیه فرایند نوآوری مانند ایجاد هوشمندی و پایش محیطی در کشف ایده ‌ها، فناوری ‌ها، منابع دانشی و … تا محافظت از حقوق مالکیت فکری در نتایج تحقیق و توسعه و همچنین شکل‌ دهی به بازار در گام‌ های پایانی ایفای نقش می ‌نمایند.

در شکل (۱) نقش میانجی‌ ها در فرایند نوآوری به‌ طور خلاصه نشان داده شده است.

انطباق میانجی‌ ها

الزامات و ضوابط کلی در ایجاد، توسعه و بهره برداری از میانجی‌ ها

  • بهره‌ برداری و یا ایجاد و توسعه هر نوع میانجی نیازمند درک خلاء و شکاف‌ های موجود در فرایند نوآوری و انطباق آن با کارکردهای هر میانجی می‌ باشد.
  • هر نوع میانجی بسته به شرایط هر سازمان، نیازمند ترسیم مدل کسب‌ و کار و عمل در چارچوب آن می‌ باشد.
  • دستیابی به کارکردهای مناسب و ارائه خدمات با کیفیت توسط هر میانجی نیازمند تجربه و کسب و توانمندی در یک پروژه واقعی می‌ باشد؛ لذا میانجی‌ ها باید در یک پروژه واقعی شرکت نموده و توانمندی‌ های خود را ارتقا دهند.
  • زیست‌ بوم یک فناوری و یا کسب‌ و کار یک سازمان تعیین‌ کننده میزان تنوع و نیاز به میانجی‌ ها را شکل می‌ دهد. به‌ طور مثال در یک نظام فناورانه پیچیده، مانند نظام نوآوری فناورانه میکروالکترونیک، ممکن است نقش تأمین‌ کننده منابع مالی و مشاوره‌ های مالکیت فکری و آینده‌ نگاری بنا به ضرورت تغییرات سریع فناوری با میزان نقش و ماهیت همین میانجی‌ ها در نظام فناورانه دیگری مانند موتورهای درون‌ سوز بنزینی متفاوت باشد.
  • سازمان‌ ها لازم است براساس خبرگی و مطالعات کتابخانه‌ ای انواع میانجی‌ ها و کارکردهای آنها را مطابق با شرایط خود استخراج نموده و سبدی از انواع میانجی‌ ها همراه با تشریح کارکرد‌ه‌ ها، قابلیت‌ ها، موانع موجود بر سر راه اثربخشی، شرایط مورد نیاز برای اثربخشی عملکرد و … ارائه کرده و ضمن تبیین ضوابط و شرایط کلی حاکم بر ایجاد و بهره‌ برداری از آنها، براساس شرایط و زیست‌ بوم خود نسبت به ایجاد و بهره‌ برداری از آنها اقدام نمایند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *