میانجی ها – قسمت هجدهم

الزامات و ضوابط

انواع میانجی‌ ها: الزامات و ضوابط کلی در ایجاد، توسعه و بهره برداری از میانجی ها

همانطور که در پست قبلی گفته شد؛ مطابق با فرایند نوآوری و با توجه به نقش‌ ها و کارکردهای میانجی‌ ها، می‌ توان گفت بعضی از میانجی ‌ها در گام‌ های اولیه فرایند نوآوری مانند ایجاد هوشمندی و پایش محیطی در کشف ایده ‌ها، فناوری ‌ها، منابع دانشی و … تا محافظت از حقوق مالکیت فکری در نتایج تحقیق و توسعه و همچنین شکل‌ دهی به بازار در گام‌ های پایانی ایفای نقش می ‌نمایند. از الزامات و ضوابط کلی در ایجاد، توسعه و بهره برداری از میانجی ها می توان به عوامل ذیل اشاره کرد:

الزامات و ضوابط

  • بهره‌برداری و یا ایجاد و توسعه هر نوع میانجی نیازمند درک خلاء و شکاف‌ های موجود در فرایند نوآوری و انطباق آن با کارکردهای هر میانجی می‌ باشد.
  • هر نوع میانجی بسته به شرایط هر سازمان، نیازمند ترسیم مدل کسب‌ و کار و عمل در چارچوب آن می‌ باشد.
  • دستیابی به کارکردهای مناسب و ارائه خدمات با کیفیت توسط هر میانجی نیازمند تجربه و کسب و توانمندی در یک پروژه واقعی می‌ باشد؛ لذا میانجی‌ ها باید در یک پروژه واقعی شرکت نموده و توانمندی‌های خود را ارتقا دهند.
  • زیست‌ بوم یک فناوری و یا کسب‌ و کار یک سازمان تعیین‌ کننده میزان تنوع و نیاز به میانجی‌ ها را شکل می‌ دهد. به‌ طور مثال در یک نظام فناورانه پیچیده، مانند نظام نوآوری فناورانه میکروالکترونیک، ممکن است نقش تأمین‌ کننده منابع مالی و مشاوره‌ های مالکیت فکری و آینده‌ نگاری بنا به ضرورت تغییرات سریع فناوری با میزان نقش و ماهیت همین میانجی‌ ها در نظام فناورانه دیگری مانند موتورهای درون‌سوز بنزینی متفاوت باشد.
  • سازمان‌ها لازم است براساس خبرگی و مطالعات کتابخانه‌ ای انواع میانجی‌ ها و کارکردهای آنها را مطابق با شرایط خود استخراج نموده و سبدی از انواع میانجی‌ ها همراه با تشریح کارکرد‌ه‌ ها، قابلیت‌ ها، موانع موجود بر سر راه اثربخشی، شرایط مورد نیاز برای اثربخشی عملکرد و … ارائه کرده و ضمن تبیین ضوابط و شرایط کلی حاکم بر ایجاد و بهره‌ برداری از آنها، براساس شرایط و زیست‌ بوم خود نسبت به ایجاد و بهره‌ برداری از آنها اقدام نمایند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *