رتبه بندی نشریات حوزه مدیریت فناوری و نوآوری

رتبه بندی نشريات حوزه مديريت فناوری و نوآوری

رتبه بندی نشریات حوزه مدیریت فناوری و نوآوری براساس نظام رتبه بندی سایماگو (SCImago)

رتبه بندی نشریات حوزه مدیریت فناوری و نوآوری: سایماگو شرکتی فناور- محور است که دارای شهرتی جهانی در زمینه تحلیل و ارزیابی اطلاعات علمی می­باشد. این شرکت که در سال ۲۰۰۸ میلادی به عنوان شرکتی اسپین آف تأسیس گردیده، همواره ارتباطی تنگاتنگ را با شرکای بین المللی از حوزه های نشر، تهیه کنندگان اطلاعات علمی، دانشگاه ها و کارگزاران دولتی داشته است.

نتیجه همکاری های پیوسته سایماگو با مؤسسه الزویر با استفاده از ابزارهای تحلیلی و سنجشی در محیط وب منجر به تولید دو نظام معتبر بین المللی شده است:

 1. درگاه رتبه بندی نشریات و کشورها در نظام سایماگو
 2. گزارش جهانی رتبه بندی مؤسسات

این دو نظام به صورت رایگان قابل دسترس می باشند. سایماگو دارای یک گروه تحقیقاتی از چندین دانشگاه و مؤسسه پژوهشی است که با استفاده از فنون بصری سازی به تحلیل، ارائه و بازیابی اطلاعات اقدام می کنند. از جمله این دانشگاه ها و مؤسسات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Instituto de Políticas y Bienes Públicos, CSIC
 • University of Granada
 • University of Extremadura
 • Carlos III University of Madrid
 • University of Alcalá de Henares

رتبه بندی نشریات و کشورها

رتبه بندی نشریات و کشورها نام درگاهی است که شاخص های علمی کشورها و نشریات را در بر دارد. این شاخص ها که بر اساس اطلاعات موجود در پایگاه اسکوپوس (الزویر) توسعه یافته اند، می توانند برای ارزیابی و تحلیل حوزه های علمی مورد استفاده قرار گیرند. رتبه بندی نشریات و کشورها بر اساس نظام سایماگو، نام خود را از شاخص اس.جِی.آر دریافت کرده است. سایماگو بر اساس الگوریتم مشهور رتبه– صفحه (پیج رنک) گوگل، شاخص اس.جِی.آر را توسعه داده است. این شاخص رؤیت پذیری نشریات موجود در پایگاه اسکوپوس را از سال ۱۹۹۶ نشان می­دهد. در این گزارش تنها به رتبه بندی نشریات پرداخته شده است.

رتبه بندی نشریات

در بخش رتبه بندی نشریات، مجموعه نشریات موجود در این نظام می توانند از طریق پالایش و شاخص های رتبه بندی و به کارگیری پایین ترین حد آستانه جهت رتبه بندی، کاربرپسند و سفارشی سازیشوند. گزینه های رتبه بندی و پالایش عبارتند از:

حوزه های موضوعی و زیرشاخه های موضوعی در پایگاه اسکوپوس: در پایگاه اسکوپوس بر اساس نظام رده بندی این پایگاه، نشریات در قالب ۲۷ حوزه موضوعی عام و ۳۱۳ زیرشاخه موضوعی جای گرفته اند. یکی از حوزه های موضوعی عام، “کسب و کار، مدیریت و حسابداری” و زیر شاخه “مدیریت فناوری و نوآوری” است که در پیوست این گزارش، خروجی اکسل حاصل از پالایش ژورنال های تمامی کشورها در این حوزه آورده شده است.

کشور:  منظور از کشور در واقع کشور منتشرکننده نشریه است.

سال: منظور سال مبنا برای مقادیر به دست آمده می باشد.

مرتب سازی: در این قسمت، شاخص هایی که نتایج می توانند براساس آنها مرتب شوند لحاظ گردیده اند. این شاخص ها عبارتند از: اس.جِی.آر، عنوان، اچ ایندکس، تعداد کل مدارک(در سال انتخابی)، تعداد کل استنادها (دوره سه ساله)، مدارک قابل استناد (دوره سه ساله) و تعداد استنادها به ازای هر مدرک(دوره دو  ساله)

نمایش نشریات: با استفاده از این گزینه، می توان نمایش نشریات را به n تعداد از مدارک قابل استناد(دوره سه ساله) و یا تعداد کل استنادها (دوره سه ساله) محدود کرد. در واقع با این گزینه می توان حد آستانه پایین را بر اساس این دو شاخص تعیین نمود. شکل زیر بخش رتبه بندی نشریات در درگاه رتبه بندی نشریات و کشورها را نمایش می­دهد.

رتبه بندی نشریات حوزه مدیریت فناوری و نوآوری

شاخص‌های مورد استفاده در رتبه بندی نشریات سایماگو

 • اس.جِی.آر

این شاخص که سنجه‌ای برای تعیین تأثیر، نفوذ، اعتبار و شهرت یک نشریه می‌باشد، نشان می‌دهد که در سال منتخب، به طور متوسط چه تعداد استناد وزن دار به مدارک منتشر شده سه سال گذشته در نشریه مورد نظر صورت گرفته است. این بدان معنی است که در سال Xچه تعداد استناد وزن‌دار به مدارک منتشر شده در نشریه مورد نظر در سال‌های X1، X2و X3 داده شده است.

شاخص Q جهت تقسیم بندی جامعه آماری به چهار بخش (چارک) Q1, Q2, Q3, Q4 و معرف جایگاه ژورنال در حیطه تخصصی­ می­باشد که در قسمت اس جی آر گزارش شده است . بهترین ژورنال ها در یک حوزه تخصصی مشخص، جزء ۲۵ درصد اول رتبه بندی (Q1) قرارخواهند گرفت، و بدین شیوه می­توان ذهنیت دقیق تری نسب به جایگاه ضریب تاثیر یک ژورنال پیدا کرد. نمایه اسکپوس منطبق با ضریب اختصاص داده شده برای ژورنال ، دارای تقسیم بندی Quartile متعلق به خود هستند.

اچ ایندکس نشان دهنده آن تعداد از مقالات نشریه است (h) که حداقل تعداد h استناد را دریافت داشته اند. این شاخص هم بازده علمی نشریه و هم تأثیر علمی آن را مشخص کرده و برای دانشمندان، کشورها و غیره نیز قابل اعمال است.

 • تعداد کل مدارک (در سال مورد نظر):

کلیه مدارک بازیابی شده را در زمان انتخاب شده شامل می شود. در اینجا، تمامی انواع مدارک اعم از قابل استناد و یا غیر قابل استناد در نظر گرفته می شوند.

 • تعداد کل استنادها(دوره سه ساله):

منظور این است که در سال منتخب، چه تعداد استناد توسط مدارک منتشر شده در یک نشریه در سه سال گذشته دریافت شده است. این بدان معنی است که در سال X چه تعداد استناد توسط مدارک منتشر شده ،در سال های X1، X2 و X3 دریافت شده است. در این قسمت همه انواع مدارک لحاظ می گردند.

 • مدارک قابل استناد (دوره سه ساله):

منظور، آن تعداد از مدارک منتشر شده توسط یک نشریه در سه سال گذشته است که قابل استناد می باشند(مدارک مربوط به سال منتخب لحاظ نمی شوند). مدارک قابل استناد شامل مقالات، نقدها و مقالات کنفرانس‌ها می‌باشند.

 • تعداد استنادها به ازای هر مدرک( دوره دو ساله):

منظور، میانگین تعداد استنادها به هر مدرک در یک دوره دو ساله می‌باشد. این شاخص با در نظر گرفتن تعداد استنادهای تعلق یافته در سال جاری به مدارک منتشر شده یک نشریه در دو سال گذشته محاسبه می گردد. این به معنی استنادهای صورت گرفته در سال X به مدارک منتشر شده در سال های X1و X2 می باشد. این سنجه به طور وسیعی به عنوان شاخص تأثیر مورد استفاده قرار می گیرد.

 • تعداد کل مدارک (دوره سه ساله):

منظور تعداد کل مدارک منتشر شده در سه سال گذشته می باشد، مدارک سال انتخاب شده لحاظ نمی گردند. این مطلب بدان معنی است که زمانی که سال X انتخاب می شود، مدارک مربوط به سال های X1، X2و X3 لحاظ می گردند. تمامی انواع مدارک اعم از قابل استناد و یا غیر قابل استناد در نظر گرفته می شوند.

 • تعداد کل منابع:

این شاخص کلیه منابع کتابشناختی در یک نشریه در دوره زمانی انتخاب شده را شامل می‌شود.

 • تعداد منابع به ازای هر مدرک:

میانگین تعداد منابع به ازای هر مدرک را در سال انتخاب شده نشان می‌دهد.

برای دانلود خروجی اکسل حاصل از پالایش ژورنال های تمامی کشورها در حوزه مدیریت فناوری و نوآوری روی لینک زیر کلیک کنید.

خروجی اکسل حاصل از پالایش ژورنال های تمامی کشورها در حوزه مديريت فناوری و نوآوری

منابع:

مهراد، جعفر و سیده مژگان بینش. رتبه بندی نشریات، موسسات و کشورها بر اساس نظام سایماگو. شیراز: تخت جمشید، ۱۳۹۲

http://www.scimagojr.com

گردآورنده: مریم پاک نیت، فارغ التحصیل کارشناسی‌ ارشد مدیریت فناوری‌ دانشگاه اصفهان

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *