مدیریت الزامات و مهندسی سیستم ها

مدیریت الزامات

مدیریت الزامات

الزام بیانگر قابلیت یا کارکردی است که برای تحقق نیاز مشتری یا حل مشکل او موردنیاز است و هدف از مدیریت الزامات به عنوان یکی از حوزه های کاری مهم در مهندسی سیستم ها، شناسایی دقیق نیازها، بیان آنها در قالب الزامات شفاف و اولویت بندی شده و در نهایت، تلاش در جهت تحقق آنها در یک بازه زمانی مشخص است.

مدیریت الزامات

با بررسی تحقیقاتی که در زمینه مدیریت الزامات صورت پذیرفته است، می توان به اهمیت آن پی برد. در تحقیقی که بر روی پروژه های نیروی هوایی ایالات متحده انجام شد، مشخص شد که بیش از ۴۰% خطاهای رخ داده در پروژه ها ناشی از خطا در الزامات بوده و تنها کمتر از ۳۰% این خطاها ناشی از طراحی بوده است. همچنین در تحقیق دیگری که بر روی دلایل شکست پروژه های نرم افزاری مختلف صورت گرفته، نشان داده شده که متداول ترین دلایل شکست پروژه ها، بر خلاف نظر و برداشت بسیاری از کارشناسان، مدیران و متخصصین، دلایل فنی نیستند. دلایل شناسایی شده توسط این گروه با ذکر درصد مربوط به هر یک و به ترتیب اولویت در جدول زیر نشان داده شده است. عوامل مرتبط با الزامات با علامت (*) مشخص شده اند.

عوامل شکست پروژه ها

ردیفعوامل شکستسهم
1الزامات ناقص*%13.1
2فقدان مشارکت (درگیر شدن در کار) استفاده¬کنندگان*%12.4
3فقدان منابع کافی%10.6
4انتظارات غیر واقعی*%9.9
5عدم پشتیبانی و حمایت مدیران%9.3
6تغییرات الزامات و مشخصات*%8.7
7عدم برنامه¬ریزی%8.1
8عدم نیاز بیشتر به محصول *%7.5

بر اساس این تحقیق، عوامل شکست پروژه ها را می توان در سه دسته ذیل تقسیم بندی نمود:

– الزامات: سازماندهی نامناسب، بیان نادرست، ارتباط ضغیف با ذی نفعان، تغییرات مستمر و سریع و یا غیر ضروری، انتظارات غیر واقعی
– مدیریت منابع: عدم وجود بودجه کافی، فقدان حمایت مورد نیاز، برنامه ریزی نامناسب
– مسائل سیاسی: که در دو مشکل اولی نقش دارند
در کنار عوامل مربوط به شکست پروژه ها، عواملی نیز شناسایی شده اند که در موفقیت پروژه ها نقش دارند و به عنوان عوامل موفقیت پروژه ها محسوب می شوند. این عوامل در جدول زیر به ترتیب اولویت نشان داده شده اند.

عوامل موفقیت پروژه ها

ردیفعوامل موفقیتسهم
1مشارکت استفاده کنندگان*%15.9
2حمایت مدیریت%13.9
3بیان واضح الزامات*%13
4برنامه ریزی مناسب%9.6
5انتظارات واقعی*%8.3
6مایل استون های کوتاه تر%7.7
7نیروهای کارآمد
%7.2
8مالکیت*%5.3

همانطور که از جدول مشخص است، در مجموع سهم زیادی از عوامل موفقیت پروژه ها (بیش از ۴۲%) به مواردی اشاره دارند که مربوط به الزامات و مدیریت صحیح آنها می باشد.
علاوه بر موارد فوق الذکر، چنانچه فواید و اهمیت فرآیندها و روش های مدیریت الزامات در تعامل با سایر تخصص های درگیر در پروژه مانند مدیریت پروژه، مدیریت پیکره بندی، طراحی و معماری سیستم، خرید، مدیریت تامین کنندگان، خدمات مشتری، توزیع، بازاریابی و مدیریت تست بررسی شوند، اهمیت فرآیند مدیریت الزامات بیش از پیش آشکار خواهد شد.

در پست بعد به تشریح فرایند مدیریت الزامات خواهیم پرداخت.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *