سطح آمادگی فناوری – قسمت چهاردهم

کاربرد سطوح آمادگی فناوری

کاربرد سطوح آمادگی فناوری- قسمت اول

سوالی که در این جا مطرح می‌ شود آن است که چرا سطوح آمادگی فناوری چرا مهم هستند و کاربرد آن‌ ها در انجام برنامه‌ های تحقیقاتی چیست؟ در جواب می‌ توان گفت TRLs زبان و درک مشترک از بلوغ یک فناوری معین برای یک کاربرد مورد نظر ایجاد می‌ کنند. علاوه بر این، با توانمند ساختن مدیر برنامه یا طرح برای انجام مقایسه‌ ی محکم و مستدل بین انواع فناوری‌ ها، و شناسایی بخش‌ هایی از برنامه که نیاز به توسعه‌ ی بیشتر دارند، ریسک را کاهش می‌ دهند. از طرف دیگر، می‌ توان برای TRLs کاربردهای متعددی متصور شد اما باید گفت که این کاربرد‌ها عمدتا در راستای همان کاهش ریسک برنامه یا طرح هستند. در ادامه به این کاربردها اشاره می‌ شود.

ارزیابی وضعیت فعلی یک فناوری موجود

در برخی موارد فناوری موجود است و در دنیا نیز بالغ و کاربردی شده است، اما لازم است بلوغ یا عدم بلوغ آن را در داخل کشور یا در سازمان نیز مشخص گردد. به عبارت دیگر، وقتی نیاز به یک محصول جدید از طرف کاربران و مشتریان مطرح می‌ شود، یک برنامه (یا طرح) برای اکتساب آن تعریف و فناوری‌ های مورد نیاز آن شناسایی می‌ گردند. پس از آن، لازم است این فناوری‌ ها مورد ارزیابی قرار گیرند. معمولا بسیاری از این فناوری‌ ها در دنیا موجودند که برخی قابل دسترس و برخی غیر قابل دسترس هستند. اولین سوال در این ارزیابی آن است که این فناوری‌ ها، به خصوص غیر قابل دسترس‌ ها، از نظر آمادگی و بلوغ در چه وضعیتی قرار دارند و تسلط ما بر آن‌ ها در داخل چه مقدار است. باید بررسی کرد در زمان تعریف برنامه، سطح بلوغ فناوری‌ ها چه مقدار است و چه فعالیت‌ هایی در جهت بالغ‌ کردن آن‌ ها در داخل کشور صورت گرفته و توانمندی فنی فعلی در رابطه با فناوری‌ های مذکور در چه سطح است. برای انجام این کار، می‌ توان از سطوح آمادگی فناوری استفاده کرد. برای این منظور، می‌توان شرایط موجود هرکدام از فناوری‌ ها را به طور جداگانه با ویژگی‌ های سطوح ۹گانه آمادگی فناوری مقایسه کرد. نحوه‌ ی ارزیابی به این صورت خواهد بود که از بالاترین سطح (TRL9) شروع نموده و وضعیت فعلی فناوری مورد ارزیابی با ویژگی‌ های بیان شده برای TRL9 مقایسه می‌ گردد. در صورتی که این ویژگی‌ ها در فناوری وجود داشته باشد، گفته می‌ شود فناوری از نظر بلوغ در سطح ۹ است و دیگر نیازی به ادامه ارزیابی نیست. اما در غیر این صورت، یک سطح پایین‌تر آمده و فناوری با ویژگی‌ های سطح ۸ مقایسه می‌ گردد. این ارزیابی به همین صورت ادامه می‌ یابد تا وقتی که وضعیت فناوری با ویژگی‌ های یکی از سطوح منطبق گردد. با این کار، سطح بلوغ و آمادگی فعلی یک فناوری خاص مشخص می‌ شود. در شکل (۱) این فرایند نشان داده شده است.

کاربرد سطوح آمادگی فناوری

شکل ۱ : فرایند تعیین سطح بلوغ یک فناوری

یک راه سریع‌ تر، ولی با دقت کم‌ تر، آن است که تنها عامل محیط را در نظر گرفته و بر این اساس که در حال حاضر فناوری مورد بحث در چه محیطی (عملیاتی، شبه‌ عملیاتی، آزمایشگاهی، و یا روی کاغذ) مشاهده شده است، سطح بلوغ آن را به طور تقریبی تخمین زد.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *