سطح آمادگی فناوری – قسمت هجدهم

چالش‌ های استفاده از سطوح آمادگی فناوری

چالش سطوح آمادگی فناوری: با وجود کاربردهایی که برای سطوح آمادگی فناوری بیان شد، به نظر می‌ رسد ابهاماتی در رابطه با استفاده از این سطوح در مدیریت برنامه‌‌ های تحقیقاتی وجود دارد، که از آن جمله می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

چالش های TRL

  • سطوح آمادگی فناوری، دید یک بعدی از بلوغ فناوری ارائه می‌ دهد و همه چیز را در‌باره‌ ی مدیریت یک برنامه توسعه فناوری به ما نمی‌ گوید. به عبارت دیگر، سطوح آمادگی فناوری تنها عوامل فنی را اندازه‌ گیری می‌ کند و به جنبه‌ های دیگر برنامه نمی‌ پردازد.
  • سطوح آمادگی فناوری توانایی ارزیابی ریسک فنی یک سامانه‌ ی کامل را ندارد و تنها برای ارزیابی ریسک ناشی از یک فناوری منفرد مناسب است.
  • سطوح آمادگی فناوری در کشورهای پیشرفته با فناوری‌ های نو و بدیع (در دنیا) که قبلا سابقه نداشته، و یا استفاده جدید از فناوری‌ های موجود مرتبط است.
  • در کشورهای پیشرفته، جغرافیای ارزیابی سطح آمادگی فناوری، کل جهان است. به بیان دیگر، وقتی یک فناوری در جایی از دنیا به بلوغ رسیده باشد، برای کشورهای مذکور نیز بالغ‌ شده محسوب می‌ شود، زیرا معمولا به راحتی در دسترس‌شان قرار می‌ گیرد. اما برای کشوری نظیر کشور ما این امر صادق نیست. ممکن است یک فناوری در کشورهای دیگر بالغ شده باشد، اما به علت شرایط حاکم بر کشور ما (تحریم‌ ها و فشارهای جهانی)، به سادگی در دسترس نمی‌ باشد، به‌ گونه‌ ای که در بسیاری از موارد ناچار به توسعه‌ ی آن در داخل می‌ شویم.
  • پروژه‌ های تحقیق و توسعه در کشور به طور عمده از فناوری‌ های بالغ شده در سطح دنیا استفاده می‌ کنند و معمولا با فناوری‌ هایی که در دنیا موجود نیستند و باید به وجود آیند، سر و کار ندارند. پس چگونه می‌ توان از سطوح آمادگی فناوری در این گونه پروژه‌ ها استفاده کرد؟‌
  • با اینکه استفاده از سطوح آمادگی فناوری در توسعه‌ ی فناوری مفید است، اما درباره‌ ی اینکه چگونه فناوری با دیگر اجزای یک سامانه تلفیق می‌ گردد، چیزی نمی‌ گوید.
  • بررسی و تجربه نشان داده است که ادبیات مناسب و یکسانی در امر تحقیق و توسعه در کشور وجود ندارد و هر صنعت یا مرکز تحقیقاتی بر اساس ذهنیات و تجربیات خود عمل می‌ کند. بر خلاف کشورهای مورد مطالعه که فعالیت‌ های تحقیق و توسعه دفاعی آن‌ها بر پایه اصول و فرایند مهندسی سیستم انجام می‌ شود؛ و به همین علت، سازمان‌ ها و صنایع به راحتی از سطوح آمادگی فناوری استفاده می‌ کنند.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *