سطح آمادگی فناوری – قسمت پنجم

توسعه ‌ي فناوري

توسعه ‌ی فناوری و ارزیابی آمادگی فناوری و بلوغ یک فناوری

توسعه ‌ی فناوری را می توان به سه صورت تعریف کرد:

۱٫ فعالیتی است مرتبط با ایجاد و استفاده از فناوری جدید که برای رفع نیاز ضروری است. این فعالیت نیازمند سرمایه‌ گذاری مخاطره‌ آمیز در قلمرو ناشناخته ‌ها است (بیلبرو، ۲۰۰۶).

۲٫ فرایند ایجاد و نمایش یک فناوری جدید یا یک فناوری ثابت نشده، بکارگیری یک فناوری موجود در کاربرد جدید یا متفاوت با کاربردهای فعلی، یا ترکیب فناوری ‌های موجود و اثبات شده برای دستیابی به یک هدف خاص و معین (وزارت انرژی آمریکا، ۲۰۰۳).

۳٫ یک فعالیت هدایت شده و سرمایه ‌گذاری شده تدریجی به منظور فراهم کردن یک توانمندی جدید در پاسخ به یک فرصت فناورانه یا یک نیاز عملیاتی یا یک نیاز کسب و کار. خروجی این پروژه، یک فناوری بالغ خواهد بود که در تامین سامانه ‌‌ها و تجهیزات مورد نیاز بکار گرفته می ‌شود.

ارزیابی آمادگی فناوری

برای مشخص کردن اینکه آیا به توسعه فناوری نیاز است یا خیر، و همچنین برای کاهش هزینه‌ ها، زمان و ریسک، ارزیابی فناوری ضروری است (بیلبرو، ۲۰۰۶). ارزیابی آمادگی فناوری فرایندی است نظام‌ مند به منظور ارزیابی و اندازه‌ گیری بلوغ فناوری‌ های معینی که در سامانه ‌ها مورد استفاده قرار می ‌گیرند. این ارزیابی عملکرد آینده فناوری ‌ها یا سامانه را پیش‌بینی نمی ‌کند و نمایشگر کیفیت معماری، طراحی یا تلفیق سامانه نیست (سند TRA، ۲۰۰۵).

توسعه ‌ی فناوری

بلوغ (فنی) یک فناوری

یک فناوری باید به یک نیاز پاسخ دهد. گاهی این فناوری در یک محصول مورد استفاده قرار می ‌گیرد، گاهی در فرایند تولید یک محصول بکار می ‌رود، و گاهی خود تبدیل به یک محصول و سامانه می ‌شود. لذا، بلوغ یا آمادگی (فنی) فناوری به شکل زیر تعریف می ‌شود:

استفاده موفقیت‌ آمیز یک فناوری در یک سامانه (محصول)، یا یک فرایند و یا تبدیل شدن به یک سامانه یا محصول موفق.

با این تعریف، هدف از اندازه‌ گیری سطح بلوغ (فنی) یک فناوری، تعیین این مطلب است که فناوری مذکور تا چه حد می ‌تواند انتظارات یک سامانه یا فرایند را برآورده سازد به‌ گونه ‌ای که سامانه یا فرایند در محیط عملیاتی بتواند با موفقیت ماموریت ‌های محوله را انجام دهد. بنابراین:

برای آن ‌که بتوان مدعی شد یک فناوری بالغ است، ‌بایستی این فناوری در یک نمونه‌ ی مهندسی تعبیه شده باشد، در یک محیط عملیاتی یا شبه عملیاتی تست گردیده و عملکرد مناسب و مورد نظر را به نمایش گذاشته باشد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *