سطح آمادگی فناوری – قسمت ششم

تحقیق و توسعه

تحقیق و توسعه

تعریف تحقیق و توسعه: با اینکه تمایز دقیقی بین تعریف «تحقیق» و «توسعه» وجود ندارد، اما می‌ توان بین آن‌ ها تمایزهایی مهم قائل شد (روسل،۱۹۹۱). اگر هدف از «تحقیق» توسعه دانش جدید باشد، هدف از «توسعه» بکارگیری دانش علمی یا مهندسی به منظور گسترش آن و اتصال دانش به یک حوزه معین نظیر ریز مدارها، سپس اتصال به حوزه‌ های دیگر مانند قابلیت ساخت ارزان مواد الکترونیکی با کیفیت بالا است. توسعه این اصول را به منظور ایجاد محصولات مبتنی بر ریزمدار قابل اعتماد، کیفیت بالا، مفید و قابل ساخت بکارگرفته و به هم متصل می‌ کند. به طور کلی، توسعه مفاهیم و ایده‌ های محصول یا فرایند را در طی مراحل خاص و تعریف‌ شده، برای مشتری کاربردی می‌ کند (روسل،۱۹۹۱).

«توسعه» استفاده از علم یا دانش فنی به منظور ایجاد مواد، ابزار، محصول یا خدمات جدید یا بهبود و اصلاح مواد، ابزار، محصول و خدمات، برای تولید فرایندها یا سامانه‌ های جدید قبل از آغاز تولید تجاری (عملیاتی) یا کاربرد تجاری (عملیاتی) است.

تحقیق و توسعه

«توسعه» بکارگیری دانش علمی یا تکنیکی به منظور ایجاد مواد، ابزار، محصولات یا خدمات جدید یا بهبود اساسی در آن‌ ها، برای استقرار فرایندها یا سامانه‌ ها قبل از آغاز تولید یا کاربرد تجاری (یا عملیاتی)، یا برای بهبود و ارتقای اساسی فرایندها یا سامانه‌ های موجود. توسعه خود شامل طراحی، ساخت نمونه، تست و آزمون، مهندسی، نصب، نگهداری و تعمیر، و خدمات پس از تحویل محصول (چیسا،۲۰۰۱).

در موسسات و مراکز تحقیقاتی، «تحقیق» به معنای یک رویکرد منظم برای کشف دانش جدید درباره جهان آفرینش است. هدف این تحقیق، توسعه دانش و درک با مرزهای نامحدود است. تحقیقات صنعتی نیز به دنبال دانش جدید است، اما هدفش بسیار متفاوت از تحقیقات دانشگاهی است. در صنعت، هدف تحقیق دانشی است که برای نیازهای کسب و کار سازمان بکار گرفته می‌ شود و سازمان را قادر می‌ سازد تا پایه‌ های علمی لازم جهت توسعه محصولات یا فرایندهای جدید را بنا نهد (روسل،۱۹۹۱).

هیچ شرکت و سازمانی برای موفقیت‌ های فناورانه‌ اش صرفا بر تحقیق اتکا نمی‌ کند. در صنایعی که تحقیقات انجام می‌ شود، نتیجه‌ ی تحقیقات بایستی توسط توسعه‌ ی خلاق به یک واقعیت عملی و سودمند تبدیل شود. بسیاری از سازمان‌ ها یا به تحقیقات نمی‌ پردازند و یا تحقیقات اندکی دارند و از نتایج تحقیقات دیگران استفاده می‌ کنند (روسل،۱۹۹۱).

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *